V té době se olympijská mocnost zastavila, aby některé kachny plavaly a stále získaly zlatou medaili

Narodil se v Austrálii v roce 1905 a Henry Robert Pearce, lépe známý jako Bobby Pearce, ovládal svět konkurenceschopného veslování v průběhu dvacátých a třicátých let a byl velmi oblíbený u fanoušků sportu díky kombinaci lehkosti, s níž se mu zdálo nejlepší oponentů a jeho přívětivé osobnosti. Snad největším příkladem obou těchto akcí bylo to, že se Pearce zastavil v polovině závodu a umožnil kachnu a kachňátkům před ním a stále vyhrál.

Tato zvláštní anekdota z Pearceova života se objevila na Letních olympijských hrách v Amsterodamu v roce 1928 během čtvrtletí finálové soutěže single skulls v Slotenském kanálu. Pro každého, kdo není znám, jsou jednotlivé lebky v podstatě závod mezi jednotlivými protivníky podél vodního útvaru a od roku 1896 se staly základem olympijského programu.

Předtím, než se Pearce zúčastnil čtvrteční závěrečné akce na olympijských hrách v roce 1928, udělal do značné míry spousty místních obyvatel tím, že porazil své předcházející dva soupeře o téměř 30 sekund, vyhrál svou první akci s tak pohodlným vedením, že podle současného zpráva od Sydney Morning Herald, zastavil před cílovou čárou a čekal, až se jeho soupeř trochu uhnul.

Pearceův soupeř na osudném čtvrtém finále kachního zápasu byl Francouz nazvaný Vincent Saurin, výkonný jezdec, který během své kariéry získal devět národních titulů a medaili na třech evropských šampionátech. Přes jeho rodokmen soupeře, Pearce byl schopen bez námahy odtáhnout a zajistit si téměř půlminutové vedení před poloviční značkou 2000 metrů závodu.

V rozhovoru s historikem Henrym Roxboroughem v roce 1976 Pearce vyprávěl, co se stalo dál.

Z davu podél břehu kanálu jsem slyšel divoké řev. Viděla jsem, jak někteří diváci důrazně poukazují na něco za mnou, na mé cestě. Podíval jsem se nad jedno rameno a uviděl jsem něco, co se mi nelíbilo, neboť rodina kachen v jednom souboru plavala pomalu z břehu na břeh. Je to vtipné, ale nebylo to v době, kdy jsem se musel opřít o mé vesla a čekat na jasný kurz ...

"Musela jsem se opřít o mé vesla ..." není příliš přesná. Mohl je jednoduše projít, ale rozhodl se, že vyskočí. Zatímco se to všechno dělo, Saurin vytvořil vedení, které Pearce zajistila, a tím, že projevoval mnohem menší zájem o blaho kachen než Pearce, využil nepravděpodobného střetu svého protivníka jako kachnu, který se křižoval a proháněl kolem něj, pět délky vedení před Pearce začal veslování znovu.

Pozoruhodně, ve finále 1000 metrů od závodu, nejenže Pearce dohnala Francouze, ale dokázal se opět dostat dost daleko dopředu, aby zajistil téměř 30 sekundový náskok cílové čáry. Nakonec Pearce dokončil závod s časem 7: 42,8 vs. Saurinovým 8: 11,8.

To samo o sobě by bylo působivé, ale mělo by se také poznamenat, že Pearce nejenže dokázala porazit Saurina skoro půl minuty po úplném zastavení uprostřed závodu, ale v tomto závodě také skončil nejrychlejší čas kteréhokoliv z osmi konkurentů, kteří se kolem něj zúčastnili.

Měli bychom také pravděpodobně zmínit, že to bylo během eliminační části soutěže, což znamenalo, že Pearce riskoval svou šanci získat olympijskou medaili za svou zemi na svých prvních olympijských hrách, aby nechal kachny projít.

Není překvapením, že Pearce nakonec získala zlatou medaili za tuto událost a porazila předtím neporazenou americkou Kenneth Myersovou nový světový rekord na události 2000 metrů s časem 7: 11,0. Tento rekord stál za ohromující 44 let, nakonec v roce 1972 porazil Jurij Malishev ze Sovětského svazu.

Pokud jde o dříve neporaženého Myerse, jeho čas v této tváři byl téměř stejně pozoruhodný 7: 20,8, což by byl nový světový rekord, který porazil starý o skoro 15 sekund, ne-li pro Pearceho čas.

(Dnes je světový rekord v současné době držen Mahé Drysdaleem z Nového Zélandu v čase 6: 33,35, který v roce 2009 nastavil v Polsku. Pokud jde o olympijský rekord, v nedávné době byl v Londýně stanoven Tim Maeyens Belgie s časem 6: 42,52 v prvním semestru. Zlatá medaile v této olympiádě však šla do Drysdale s finálovým časem 6: 57,82 sekund.)

Navzdory neuvěřitelnému talentu, protože Pearce byl vyloučen ze soutěže o peníze, kdyby chtěl pokračovat v soutěži na olympijských hrách, snažil se ukončit dlouhou dobu ve svém raném životě, dokonce i nezaměstnaným v časných třicátých letech, škrábáním živobytím sběrem šrotu papír v Sydney Showgrounds. Jeho bohatství se však obrátilo, když se setkal s skotským velvyslancem whisky Lordem Dewarem, který šťastně nabídl Pearce práci, která prodává svou whisky jako svého oficiálního kanadského představitele, a přiměla Pearce, aby se přestěhoval do Kanady, kde žil zbytek života.

Navzdory pohybu Pearce pokračoval v soutěži o Austrálii v olympijských hrách v roce 1932, v němž obhájil svůj titul a vyhrál zlato úzkou bití amerického Williama Millera o pouhých 1,1 sekundy ve finále. Zatímco to bylo blízké ukončení, je třeba poznamenat, že nejbližší závodníci za těmito dvěma dokončili obrovské 30 vteřin.

Krátce po skončení Olympiády v roce 1932 se Pearce rozhodl proměnit svůj pro, zabránit mu z budoucích olympijských her, ale přinejmenším mu umožnil vydělat peníze za jeho největší dovednosti, zatímco jeho tělo bylo stále na něm.

Pearceova profesionální kariéra byla rozhodně nekonvenční ... tím, že máme na mysli, že vyhrál každou událost, kterou se zúčastnil, a žádné ze svých závodů nezahrnovalo kachny. On nakonec odešel do důchodu jako dospělý v roce 1938. Téhož roku, on dokonce dokázal vyhrát titul obrany závod v Torontu jen pár dní poté, co jeho žena nečekaně zemřela. Ve skutečnosti, i když víme, že musel ztratit několik zápasů před svým prvním vítězstvím v soutěži ve věku 14 let, jediný konečný rekord, který jsme mohli najít v tom, že Pearce někdy prohrával zápas, byl jeho první, když mu bylo šest let, což bylo 16letá a mladá soutěž mladých. V tomto závodě skončil druhý.

Po odchodu z sportu se Pearce pokusil o to, aby byl profesionálním zápasníkem, než se připojí k kanadskému válečnému úsilí během druhé světové války jako součást námořních rezerv. V námořnictvu sloužil až do roku 1956 a odešel jako velitel poručíka. Následně strávil zbytek svého života prodávanou whisky v Londýně v Kanadě, později umíral na srdeční záchvat ve věku 70 let v roce 1976.

Bonusové fakty:

• Před svou kariérovou kariéru sloužil Pearce v australské armádě, kde byl šampionem boxerské armády.
  • Austrálčané se historicky vždycky udělali dobře při veslování a veslaři, jako je Pearce, to už dlouho připisovali skutečnosti, že Australané trénují v mořích spíše než řeky a jezera, které jsou drsnější a těžší se ovládat. Pro Pearce byl také a to díky tomu, že měl spíše jedinečný tréninkový režim (na čas, i když je dnes velice běžný pro prakticky každého, kdo se chce dostat do skvělé podoby, natož pro sportovce), a to za použití intervalového tréninku. V jeho případě by šprintoval na čtvrt míle ve svém řemesle, pak odpočíval na nějakou dobu, pak znovu sprint, atd. Pearce by střídat to s dlouhými veslování veslování jako jeho primární metody výcviku.
  • Prakticky každý člen rodiny Pearce byl zapojen do sportu veslování nějakým způsobem, tvar nebo forma. Jeho otec (nazývaný Harry) byl bývalý australský veslování šampion; jeho dědeček (také nazývaný Harry) byl talentovaný sculler řekl, že jednou porazil legendu australské veslování, William Bleach. Mezitím byl Pearceův bratr Sandy profesionální, když jeho syn Cecil pokračoval v reprezentaci Austrálie na olympijských hrách v roce 1936. Stejně jako to nestačilo, Cecilův syn Gary se stal také olympijským stříbrným medailistou při veslování v olympijských hrách v roce 1968. Říká se, že ženy z Pearceovy rodiny jsou také talentovaní veslaři, ačkoli v jakých zápasech se soutěžili, nebo jak se v nich udělali, bylo časem ztraceno, přinejmenším pokud jde o zdokumentované důkazy. Jeho teta byla také šampiónem plavání.
  • Přestože měl takový talent v jeho rodině zjevně požehnání pro svou kariéru, způsobil Pearceovi nějaké problémy po celý život. Například, když Pearce byl poprvé přijatý k soutěži o Austrálii v roce 1928 olympijských her, jeho soupeři ho obvinili, že je profesionální kůň, což by mu zabránilo konkurovat, protože olympijské hry byly otevřeny jen pro amatéry. Pearce si na svou čest přísahal, že nikdy takovou věc neučinil, a později se ukázalo, že ti, kteří ho obvinili a mylli ho za svého bratra.
  • Podobná věc nastala, když se Pearce bezprostředně před olympijskými hrami v roce 1928 pokusil vstoupit do soutěže Diamond Regatta v Anglii, aby se rozdělil do soutěže, ale byl odmítnut vstup, protože se sám identifikoval jako tesař a závod byl jen pro "pánové". Dokonce i poté, co byl korunován olympijským šampionem, byl Pearce stále odmítnut vstup do Diamond Regatta až do roku 1931, kdy jeho vstup byl sponzorován výše zmíněným skotským whisky magnátem, lordem Dewarem, který se s touto událostí v Kanadě spřátelil.