První žena oficiálně běží v Bostonském maratonu

Dnes jsem se dozvěděla o první ženě, která se oficiálně zúčastnila maratónu v Bostonu, Kathrine Switzer.

"Žádná žena nemůže provozovat maraton Boston," řekl Arnie Briggs, trenér Kathrine Switzer. Toto přicházelo od člověka, který byl nadšený, že vidí ženu, že začíná běhat s týmem všech mužských běžeckých tratí na univerzitě v Syracuse. Trval na tom, že ženy jsou příliš křehké na to, aby běhaly po 26 mil, ačkoli uznal, že pokud by Switzer mohl provést 26-ti míli tréninku, přijal ji do Bostonu.

Rok 1966 byl a navzdory tomu, že maratón v Bostonu byl již téměř sedmdesát let, v závodě oficiálně neběhla žádná žena. Došlo k pokusu jiné ženy jmenované Roberty Gibb, která dokončila závod v dubnu 1966.

Gibbovi byla odepřena žádost o vstup do oficiálního roku. Will Cloney, ředitel závodu Boston Marathon toho roku, ji napsala a řekla jí, že ženy nejsou schopné maratónu a maximální vzdálenost povolená pro ženy byla jen míle a půl ...

Gibb v průběhu výcviku na 26 mílích, 385 yard Boston Marathon několikrát běžel nahoru 40 mílí za jeden den, tak přirozeně nesouhlasil s Cloney na jeho hodnocení křehkosti žen.

Nesmí vstoupit oficiálně, místo toho se skrývala v křovích na začátku závodu. Když začala startovní pistole, uvízla uprostřed balení mužů. Nosila šortky svého bratra Bermudy a mikinu, která maskovala její postavu, s kapucí, která měla zakrýt vlasy. Z dálky vypadala jako muž - ale muži, kteří jí závodili, si všimli, že je ve skutečnosti žena. Ke svému překvapení podporovali ženu, která běžela vedle nich, a Gibbsovi bylo povoleno dokončit závod.

Nakonec během jízdy vytáhla mikinu a davům jasně ukázala, že je to žena. Gibbs byl opět překvapen reakcí: davy se rozběhly a místní rozhlasová stanice ohlásila svůj pokrok.

Gibbs skončil před všemi, ale 125 závodníků je 415 oficiálních účastníků tohoto roku, s pozoruhodnou dobu trvání tři hodiny, dvacet jedna minut. Věřila, že její výkon by otevřel závod ženám, protože by dokázal, že ženy jsou dost silné, aby mohly vést celý maraton, pokud jim to bude dovoleno.

Bohužel pro Switzer, závod ještě nebyl otevřen ženám do roku 1967. Tři týdny před závodem měl Switzer a Briggs svůj "tréninkový" maraton. Na konci 26 mílí si Switzer trval na tom, že udělají dalších pět. Měla požadovaný účinek: Briggs měl změnu srdce a souhlasil s tím, že by měl Švýcarsko v závodě běžet. Nicméně, on také trval na tom, že se nejprve zaregistruje nebo čelí hněvu amatérského atletického těla. Zkontrolovali pravidla pravidla, aby zjistili, že maratón v Bostonu nemá oficiální pokyny ohledně pohlaví; Roberta Gibbsová byla v minulém roce prostě konfrontována s přímou diskriminací, kdy jí bylo odepřeno vstup kvůli jejímu pohlaví.

Switzer podepsala přihlášku "K. V. Switzer ", což je pravděpodobně to, jak se jí dostalo - její iniciály mohly být muži a byly mnohem méně odhalující než" Kathrine ".

V úterý 18. dubna 1967 vystoupil ve vozidle s Briggsem stejně jako se svým přítelem Tomem Millerem a dalším mužem z týmu univerzitního běžeckého týmu Johna Leonarda. Jeli pět hodin do Bostonu. Maraton se bude konat příští den.

Ve středu si Switzer oblékl rtěnku a trochu bohužel velkou mikinu - byl to chladný, zasněžený den, ale chtěla vypadat ženské na začátku svého prvního velkého závodu. Poté, co si Switzer oblékl její čísla (261) a začal se oteplovat, přicházeli mu k ní, kteří si přáli její štěstí. Jeden dokonce se zeptal: "Můžete mi dát pár tipů, abych moji ženu spustila? Milovala by ji, kdybych ji mohla začít. "

Cítit podporu všude kolem, Switzer neměl žádný problém na startovní čáře. Buď úředníci, kteří kontrolují čísla, se nestarali o to, že je to dívka, nebo byli příliš spěšně a rozptýleni, než si všimli. Když šla zbraň, Switzer běžel spolu s Briggsem, Millerem a Leonardem v řadě, bez známky potíží.

Kolem dvou kilometrů se vedle běžců vynořila lisovna a kamery se soustředily na Švýcarska: první ženu, která vedla Bostonský maratón s čísly. Ale někdo jiný si vzal na vědomí: Jock Semple, člen Boston Athletic Association a závodní manažer, který nebyl potěšen, že našel ženu, nějak oficiálně vstoupil do závodu.

Ve zuřivosti přišel do Switzeru a pokusil se odtrhnout čísla, ale její přítel zasáhl. Miller byl fotbalový hráč, který neměl žádné potíže s tím, jak se potýkat s Semplem. Když ten muž přistál na zemi, naklonil se, Briggs křičel "běh jako peklo!" A skupina vyšla.

Nejprve se Switzer cítil ponížen po celém incidentu a zvažoval, že vypadne ze závodu. Ale uvědomila si důsledky, pokud ano. Stejně jako Roberta Gibbsová před ní, Switzer věděl, že musí pokračovat. Jak později řekla, pomyslela si, zatímco běží,

Musím dokončit tento závod. I na mých rukou a na kolenou.Pokud neudělám, lidé budou říkat, že ženy to nemohou udělat, a řeknou, že to jen dělám pro publicitu nebo tak něco.

Švýcarové, Briggsové a Leonard překonali cílovou čarou s úctyhodným časem čtyři hodiny, dvacet minut. Švýcarský přítel Miller dokončil o hodinu později. Po několika otázech z tisku, jako "Co vás dělalo?" A "Jste sufragit?", Skupina mohla svobodně oslavovat. Nebyli zatčeni za útočení na úředníka závodů, protože se obávali (aby byli spravedliví, napadli je nejprve!), Ale úředník se mu podařilo dostat Switzer diskvalifikovanou ze závodu za ženu, a to i přes jasná pravidla že ženy nebyly povoleny.

Účinek, který měl Switzer na závod, nebyl okamžitě zřejmý. Na svou účast se setkala s velkým negativním tlakem, ale také dostala pozitivní tisk. V příštích několika letech byli Switzer a Gibbs doprovázeni jinými ženami, které neoficiálně proběhly v závodě a snažily se získat úředníky, aby zahrnovali ženy do závodu. V roce 1972 se Bostonský maraton konečně otevřel ženám, které by mohly vést maratón za tři a půl hodiny nebo méně. V roce 1984 byla hlavní bariéra rozdělena, když byl maratón žen oficiálně přijat jako olympijská hra. Dnes je asi 53% účastníků soutěží ve Spojených státech ženami.

Switzer pokračoval ve výhře ženské divize 1974 New York City Marathon, která skončila 59. celkově s časem 3:07:29. Nejlepším maratónským obdobím byl sedmý Bostonský maraton v roce 1975, kde se umístila na druhém místě s pozoruhodným časem 2:51:37 nebo průměrným tempem 14,82 km / h. Pro porovnání byl nastaven nový kurz, který stejný závod Bill Rodgers byl 2:09:55 nebo průměrné tempo 19,5 km / h.

Bonusové fakty:

• Maraton je pojmenován podle města v Řecku. Legenda říká, že se člověk utíkal z Atlanty z Marathonu - vzdálenost asi dvacet šest kilometrů - aby doručil zprávu o tom, že zvítězili ve velké bitvě, která se tam odehrála. Poté zemřel z tak silného běhu. Maraton se stal v roce 1896 olympijským sportem, rok před prvním maratonem v Bostonu.
  • Switzer začal běžet ve věku dvanácti let, povzbuzený svým otcem, který říkal, že běží míle denně, by jí pomohl získat místo na hřišti hokejového týmu ve škole. Jejím oblíbeným maratonem je stále Bostonský maraton.